KAžDé čTVRTé AUTO PRODANé V ČíNě V ROCE 2022 BYL ELEKTROMOBIL. BODOVAL ZEJMéNA MíSTNí BYD

Podle nejnovějších dat publikovaných analytickou společností Counterpoint Technology Market Research zaznamenávají automobily s elektrickým pohonem v Číně...

Podle nejnovějších dat publikovaných analytickou společností Counterpoint Technology Market Research zaznamenávají automobily s elektrickým pohonem v Číně nebývalý rozmach. Prodeje osobních elektromobilů se téměř zdvojnásobily – v uplynulém roce meziročně vzrostly o neuvěřitelných 87 %.

Elektromobily v mrazu. Dojezd klesá až o 36 %, více než 500 km ujela pouze Tesla

V roce 2022 bylo téměř každé čtvrté auto prodané v Číně poháněné elektřinou. Zajímavé je, že podíl bateriových elektromobilů (BEV) na celkových prodejích elektromobilů v zemi v roce 2022 klesl, zatímco podíl plug-in hybridních elektromobilů (PHEV) stoupl na 24 %.

Elektromobily v Číně bodují

Čína byla v roce 2022 z hlediska prodejů druhým nejrychleji rostoucím trhem s elektromobily. Na prvním místě se umístilo Japonsko s meziročním nárůstem 119 %, nicméně Čína se na celosvětovém objemu prodeje elektrických aut podílela téměř 59 %.

Čínská auta útočí na Evropu. S benzínem to nevyšlo, s bateriemi to vypadá lépe. Už jsou i v Česku

Analytik Soumen Mandal k dynamice trhu uvedl: „Čínský trh s elektromobily je celosvětově nejdynamičtější. Více než 94 značek zde dohromady nabízí přes 300 modelů v cenovém rozpětí od pouhých 5 000 amerických dolarů do více než 90 000 dolarů (tj. od 113 000 do 2 milionů korun).“

Jednoznačně dominují místní značky, které obsadily 81 % trhu. K těm nejúspěšnějším patří například BYD, Wuling, Chery a Changan. Působí tu také řada začínajících výrobců elektromobilů, jako jsou Nio, Xpeng, Neta, AITO, IM Motors, Zeeker, Aiways a Livan, kteří si vedou dobře a vytvářejí silnou konkurenci zavedeným zahraničním značkám.

Tesle se nedařilo

Jednou z mála klesajících značek je Tesla, jež zaznamenala 5% meziroční pokles tržního podílu. Analytici to vysvětlují zastavením výroby v dubnu a květnu 2022, které bylo způsobeno opatřeními souvisejícími se snahami zabránit šíření onemocnění covid-19.

Ačkoli se výroba v červnu rozjela na plné obrátky, musela Tesla čelit dalším problémům, jako je omezená dostupnost některých produktů, zvýšené náklady v důsledku komplikované situace v zásobování či konkurence cenově dostupných alternativ nabízených začínajícími výrobci elektromobilů.

Proti tomu domácí konglomerát BYD (zkratka pro Build Your Dreams – Stavte své sny) v uplynulém roce meziročně zvýšil svůj tržní podíl o více než 11 %, přičemž šest z deseti nejprodávanějších modelů na čínském trhu pochází právě od této značky, zatímco v roce 2021 měla v horní desítce jen tři modely.

Za Evropou kulháme čím dál pomaleji. Kolik je v Česku elektromobilů? Ty nákladní spočítáte na prstech jedné ruky

Zástupce ředitele Brady Wang k výhledu trhu řekl: „Očekáváme, že v roce 2023 překročí prodej elektromobilů 8 milionů kusů.“ V lednu letošního roku zvýšil BYD ceny elektromobilů o 250 až 900 dolarů kvůli rostoucím nákladům na materiál a postupnému ukončování dotací na nákup elektromobilů.“

Přečtěte si také:

2023-03-18T09:51:39Z dg43tfdfdgfd