Nový letoun bude zahrnovat schopnosti nové generace v oblasti stealth, rychlosti a operační přizpůsobivosti.
Americký prezident Donald Trump na nedávním slavnostním ceremoniálu v Oválné pracovně oficiálně představil nový stíhací letoun šesté generace, který dostal označení F-47. V doprovodu ministra obrany Peta Hegsetha a náčelníka generálního štábu letectva generála Davida W. Allvina prezident označil nový letoun za ukázku technologického pokroku a obranyschopnosti země.
Během slavnostního ceremoniálu bylo odhaleno několik technických detailů letounu. Prezident označil letoun F-47 jako „level six“, tedy stejným způsobem, jakým jej prezentovalo americké letectvo, což je přímý odkaz na jeho zařazení mezi letouny šesté generace, na rozdíl od současných letounů F-22 a F-35, které jsou považovány za letouny páté generace. Prezident uvedl, že nový model je ve fázi experimentálních letů již téměř pět let a bude jej vyrábět společnost Boeing.
Číslo letounu nebylo podle prezidenta náhodným výběrem. „Čtyřicet sedm je krásné číslo,“ řekl, aniž by vysvětlil, zda označení souvisí s jeho prezidentským číslem, nebo s nějakým jiným technickým kritériem. Nebyla oznámena ani oficiální přezdívka letounu, což je běžná praxe u předchozích modelů, jako jsou F-15 Eagle nebo F-16 Fighting Falcon, jejichž jména evokují zvířata nebo pojmy hrozby.
Generál Allvin v následném prohlášení uvedl, že F-47 představuje „monumentální skok vpřed v zajištění vzdušné převahy USA na další desetiletí“. Uvedl, že půjde o „nejpokročilejší, nejsmrtonosnější a nejpřizpůsobivější stíhací letoun, jaký byl kdy vyvinut“, speciálně navržený tak, aby „předčil, vymanévroval a ovládl jakéhokoli protivníka, který se odváží vyzvat naše statečné letce“.
Pokud jde o rychlost, prezident poznamenal, že F-47 může překročit rychlost Mach 2, tedy více než dvojnásobek rychlosti zvuku, což by letoun zařadilo do kategorie nejrychlejších proudových letadel na světě. Deník The New York Times připomněl, že americká stíhací letadla poprvé dosáhla této rychlosti v roce 1953 a že modely jako SR-71 Blackbird v minulých desetiletích dosáhly dokonce rychlosti Mach 3. Dnes však již rychlost není jediným rozhodujícím faktorem, protože mezi konstrukční priority patří také úspora paliva, dolet a především neviditelnost pro nepřátelské radary.
Podle samotného prezidenta by F-47 byl prakticky neviditelný. Dodal, že bude mít bezprecedentní výkon, a na kameru prohlásil, že nepřátelé Ameriky ho nikdy neuvidí přilétat. V souladu s touto rétorikou naznačil, že doufá, že letoun nebude muset být použit v boji, ale tvrdil, že samotná jeho existence je odstrašující:
„Musíte ho mít. A pokud se někdy něco stane, nebudou [nepřátelé] vědět, co je zasáhlo.“
Vláda se vyhnula poskytnutí oficiálního údaje o nákladech na každou jednotku F-47, ačkoli generál Allvin uvedl, že jeho vývoj bude levnější než u F-22 Raptor, jehož cena se pohybuje kolem 143 milionů dolarů (přes 3,1 miliardy korun) za kus. Deník New York Times cituje informační list letectva, podle něhož je v provozu 183 letounů Raptor, což naznačuje, že výroba F-47 by mohla být větší.
Žádné konkrétní údaje o počtu plánovaných jednotek nebyly zmíněny, ačkoli Allvin naznačil, že cílem bude zvýšit flotilu ve srovnání s modelem, který nahrazuje. Tento záměr směřuje k posílení globálního operačního pokrytí letectva letounem, který bude podle Pentagonu sloužit jako opora pilotovaného bojového letectva po další desetiletí.
Pokud jde o jeho výzbroj, prezident ani náčelník generálního štábu nenabídli podrobnosti. Všechny letouny stealth, které jsou v současnosti ve službě, však mají jeden společný rys: kvůli snížení radarové signatury jsou zbraně uloženy ve vnitřních oddílech. To znamená omezení počtu raket nebo bomb, které lze nést, jako je tomu v případě letounu F-22, původně určeného pro boj vzduch-vzduch. Později byl vybaven pumou o malém průměru 113 kg pro útočné mise na pozemní cíle.
Naproti tomu F-35 je univerzálnější v tom, že může nést zbraně interně nebo externě, v závislosti na požadované úrovni utajení. Bombardér B-2 Spirit může nést až 18 000 kilogramů bomb ve své vnitřní pumovnici. Letectvo zatím nezveřejnilo vnitřní schopnosti jeho nástupce, B-21 Raider.
Během akce byly v Oválné pracovně vystaveny dva snímky letounu F-47, z nichž jeden zobrazoval fotografii letounu na zemi pod americkou vlajkou. Podle deníku The New York Times snímek ukazoval trojúhelníkovou zploštělou příď, přední podvozek a černý kokpit s reflexní úpravou. Křídla měla zřejmě mírný sklon směrem vzhůru. Zbytek trupu zůstával zakrytý stíny a simulovaným kouřem.
Druhý snímek, zřejmě umělecká ilustrace, ukazoval letoun vystupující z mraku, ačkoli nebyly odhaleny žádné technické podrobnosti. Obě vyobrazení dohromady poukazují na dosud utajovanou konstrukci, která se snaží o vyváženost stealth, rychlosti a manévrovatelnosti ve vzdušném boji.
Odhalení F-47 přichází v době, kdy Rusko, Čína a evropská konsorcia vyvíjejí vlastní projekty stíhaček šesté generace. Navzdory kritice vysokých nákladů na tyto letouny, kterou vyslovil například Elon Musk, blízký poradce prezidenta a zastánce větších investic do bezpilotních letounů, je vláda nadále odhodlána používat elitní pilotované letouny jako klíčový nástroj své obranné strategie.
Článek č. 1
AMD pracuje na vývoji herních počítačů bez grafické karty. První test rozptyluje všechny pochybnosti
Článek č. 2
ChatGPT si nyní zapamatuje i to, co jste mu o sobě řekli v dávné minulosti
Článek č. 3
KVÍZ: Kyseliny a zásady aneb Jak dobří jste v odhadu pH látek
Článek č. 4
Článek č. 5
Qualcomm XPAN: Technologická tsunami, která navždy změní bezdrátový zvuk